Сучасний будівельний ринок є, мабуть, основним споживачем сортового довгомірного прокату. Від того, як він розвиватиметься, залежить і добробут виробників арматури. Стійкі тенденції розвитку цього сектору металопрокату, підкріплені реалізацією проектів із будівництва міні-заводів, дозволяють говорити: буде попит — буде й пропозиція.
Арматурою в будівництві називаються сталеві стрижні різного перерізу і форми, сталеві канати й пасма, що сприймають розтягують і сколює напруги, що виникають в залізобетонних елементах від зовнішніх навантажень і власної ваги конструкцій.
Арматура може бути постійного перерізу (гладкі стрижні) та періодичного профілю.
За трудомісткістю виготовлення арматура з діаметром стрижнів до 12 мм називається легкою, а від 12 до 40 мм — важкою.
Види арматури
Арматура, що застосовується в залізобетонних конструкціях та спорудах, ділиться на робочу, розподільчу, хомути та монтажну.
Робоча арматура приймає що виникають у залізобетоні розтягують і сколює зусилля від зовнішніх навантажень і власної ваги конструкцій.
Розподільча арматура утримує робочі стрижні арматури у певному положенні та розподіляє навантаження між ними.
У тих випадках, коли робочі стрижні розташовуються не тільки в розтягнутих, а й у стиснутих частинах конструкцій, наприклад, у балках, ригелях, арматура називається подвійною.
Хомути зв'язують арматуру в єдиний каркас і оберігають бетон від появи косих тріщин біля опор.
Монтажна арматура ніяких зусиль не сприймає, служить для збирання арматурного каркаса і забезпечує точне положення робочої арматури та хомутів при бетонуванні.
Для кращого захисту арматури від ковзання в бетоні арматурні стрижні, схильні до розтягування, загинаються у вигляді гаків на кінцях. Застосування арматури періодичного профілю завдяки підвищеному зчепленню з бетоном дозволяє здебільшого відмовитися від гаків, що призводить до економії сталі.
Арматуру за способом установки поділяють на види: штучна арматура, арматурні сітки, арматурні каркаси, арматурні конструкції.
Штучна арматура може бути пруткова з круглих стрижнів і жорстка з профільної прокатної сталі: двотаврових балок, швелерів, куточків, рейок, труб. Штучна арматура збирається шляхом зварювання на місці бетонування арматурний каркас або арматурну конструкцію з окремих елементів. Застосування штучної арматури доцільно при малих обсягах робіт, при необхідності пригонки стрижнів за місцем в обмежених умовах бетонованої конструкції.
Арматурна сітка являє собою стрижні, що взаємно перехрещуються, з'єднані в місцях перетинів зварюванням або в'язкою, і застосовується в основному для армування плит. Арматурні каркаси складаються зазвичай з поздовжньої арматури та решітки, що з'єднує їх. Це звані плоскі каркаси. Іншим різновидом арматурних каркасів є просторові каркаси, зібрані з кількох плоских каркасів або плоских сіток та пакетів. Арматурні каркаси застосовуються для армування балок, колон тощо.
Для виготовлення арматурних каркасів застосовується кругла, гарячекатана, холоднокатана, холодносплющена сталь періодичного профілю.
Стрижнева арматура виходить шляхом прокату на металургійних заводах. Дротова арматура виходить холодною протяжкою прокатних стрижнів через систему отворів, що послідовно зменшуються.
фільєрів. В результаті багаторазової протяжки зменшується діаметр стрижня та збільшується його довжина. При цьому змінюється кристалічна структура сталі і значно підвищується її міцність на розрив. Залежно від способу подальшого зміцнення стрижнева арматура може бути термічно зміцненою (термічною обробкою) або зміцненою витяжкою (підданої витяжці в холодному стані).
Крім металевої арматури, застосовується також і неметалічна.
За профілем арматура ділиться на круглу, гладку та арматуру періодичного профілю. Арматура періодичного профілю є стрижнями з рівномірним рифленням для поліпшення зчеплення з бетоном. Випускається арматура періодичного профілю з двома поздовжніми ребрами та поперечними виступами, що йдуть по тризахідній гвинтовій лінії. Гладка арматура не має рифлення.
За принципом роботи арматура ділиться на ненапружену і напружену.
Арматура буває поперечною та поздовжньою. Поперечна - це арматура, що перешкоджає утворенню похилих тріщин від косих напруг, що виникають поблизу опор, а також арматура, що зв'язує бетон стиснутої зони з арматурою в розтягнутій зоні.
Поздовжня арматура сприймає розтягувальні напруги та перешкоджає утворенню вертикальних тріщин у розтягнутій зоні залізобетонних конструкцій. У конструкціях, які сприймають стискаючі зусилля, поздовжня арматура бере на себе частину навантаження, працюючи разом з бетоном.
Для армування попередньо напружених конструкцій крім штучної високоміцної арматури застосовують пучки та пасма, що виготовляються з міцного дроту діаметром 3 мм, і канати з декількох пасм.
Залежно від механічних характеристик стрижнева арматура згідно з ГОСТ 5781-82 поділяється на класи: А-І, А-ІІ, А-ІІІ, А-ІV, А-В, А-VI.
Стрижні арматури діаметром менш як 10 мм поставляються в мотках, арматура 10 діаметром 10 мм і більше - у прутках завдовжки від 6 до 12 м або мірної довжини. Допускається постачання стрижнів арматури класу А-I діаметром до 12 мм у мотках. Арматура A-IV поставляється лише у прутках.
У гарячекатаній арматурній сталі (за ГОСТ 5781) необхідні механічні властивості забезпечуються хімічним складом сталі. З цією метою для виробництва арматурної сталі використовуються не тільки вуглецеві сталі, але і сталі, леговані марганцем і кремнієм, а також міцніші сталі, леговані хромом і титаном.
Помимо стержневой арматуры, в строительстве для армирования предварительно напряженных железобетонных конструкций широко используется арматурная проволока, которая производится как из низкоуглеродистой стали (ГОСТ 380), так и из высокоуглеродистой (ГОСТ 14959).
Застосування арматури
Арматура применяется для изготовления всех видов железобетонных конструкций, что необходимо для усиления прочностных характеристик бетона. В основном, используется стальная гибкая арматура — стержни, сварные сетки и каркасы, но иногда необходима и жесткая арматура — прокатные двутавры, швеллеры и уголки.
По физико-механическим свойствам и другим показателям качества строительная арматура подразделяется на классы прочности — горячекатаная, термомеханически упрочненная или термически упрочненная. От характеристик применяемой арматуры во многом зависит эффективность использования железобетонных конструкций в строительстве.
Джерело: metal4u.ua